Artykuł „Environmental stress – what can we learn from chlorophyll a fluorescence analysis in woody plants?” to kompleksowy przegląd badań nad zastosowaniem fluorescencji chlorofilu a (ChF) jako narzędzia do oceny kondycji drzew i krzewów w obliczu różnych czynników stresowych – takich jak susza, zasolenie, zanieczyszczenia, promieniowanie UV czy choroby.

Fluorescencja chlorofilu to szybka, bezinwazyjna metoda, która pozwala na wczesne wykrycie problemów z fotosyntezą, zanim pojawią się widoczne objawy osłabienia rośliny. Dzięki nowoczesnym, przenośnym urządzeniom, możliwe jest prowadzenie pomiarów zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i bezpośrednio w terenie – np. w lasach, sadach czy zieleni miejskiej.

Autorzy – Tatiana Swoczyna, Hazem M. Kalaji, Filippo Bussotti, Jacek Mojski (Fundacja Zielona Infrastruktura), oraz Martina Pollastrini – omawiają zastosowanie tej metody w badaniach nad odpornością drzew na stres środowiskowy oraz jej praktyczne znaczenie w arborystyce, leśnictwie i ogrodnictwie. Podkreślają także, jak ChF może wspierać zrównoważoną gospodarkę zielenią – zarówno w kontekście miejskim, jak i naturalnym.

Artykuł jest dostępny online w otwartym dostępie pod numerem:

DOI: 10.3389/fpls.2022.1048582